Terapie/práce s tělem/masáže
(PRÁCE S TĚLEM A MYSLÍ)
(PRÁCE S TĚLEM A MYSLÍ)
Od narození jsou lidé přirozeně naladěni na příjímání doteků a chtějí cítit, že jsou milováni. Kontakt kůží novorozeněte a matky poskytuje řadu příjemných zážitků pro oba. Dítě pak lépe udrží tělesnou teplotu, zlepšuje se vývoj jeho mozku a vnímá méně bolesti.
Tyto potřeby doteků a lásky platí i pro dospělý věk, a můžeme je uskutečnit vhodnou terapií. Nemoci i traumatické zážitky zanechávají v našem těle stopy, ale ty je možné zpracovat či odstranit citlivou péčí. Každý člověk je schopen léčit sám sebe, ale proces léčení podporuje přítomnost druhého, který naslouchá tělu i mysli. Během terapie společně zesílíme vlastní, léčící schopnosti vašeho těla a podpoříme hojivé procesy.
Budeme se učit zpracovávat traumatické události, uvolňovat je a propojovat se znovu s tělem. Prozkoumáme, příčiny radosti i dalších pocitů v našem životě a budeme se je snažit upevnit a převést do tělesného vnímání. Poznáme, jaký životní styl je pro nás vhodný, jak se o sebe nejlépe starat a vyrovnat nerovnováhu v těle vyváženou stravou podle ájurvédy.
Kraniosakrální terapie je účinná forma léčení, která pomáhá uvolňovat nemoci a bloky těla, jak psychické, tak fyziologické. Ty se kumulují během života v důsledku různých traumat, zranění či nemocí; ovlivňují tkáně a důsledkem jsou různé nemoci a dysfunkce těla.
Zde se pracuje s uvolněním a znovunastolením vitality. Z kraniosakrální terapie mohou mít užitek téměř všichni lidé a může pomoci ve většině zdravotních problémů, od akutní bolesti až k chronickým zdravotním problémům.
Kraniosakrální terapie je prováděna terapeutem, který se lehce dotýká těla pacienta. Dotek se může provádět na hlavě klienta (cranium), na křížové kosti (sacrum) nebo jiné části těla tak, aby terapeut pociťoval pod svýma rukama pohyb tkání, pohyb tekutin v těle a vitalitu, kterou nazýváme v kraniosakrálním jazyce ,Dech života,.
Během sezení terapeut vnímá proudění tekutin v těle svých klientů jako oceán a vlny spojené s přílivem a odlivem, které proudí skrze fluidické tělo. Základní životní rytmus se ukazuje v těle jako rytmický pohyb neboli kraniosakrální rytmus. Jakékoli narušující aspekty v lidském zdraví, fyzické či emocionální, narušují asymetrii v kraniosakrálním rytmu. Porozuměním a nasloucháním těmto vzorců a následováním pulsu kraniosakrálního systému může terapeut pomoci rozpouštět bloky a navodit zdravý, vybalancovaný systém v lidském těle.
Terapie usiluje o nastolení vybalancovaného systému – mentálního, fyzického, emočního a spirituálního. Ovlivňuje různé struktury těla, například nervový, oběhový a imunitní systém, orgány, tkáně, tekutiny a energetický systém těla.
Předporodní péče
Mnoho žen má pozitivní zkušenost s tím, že kraniosakrální terapie jim úspěšně pomohla s přípravou na přirozený porod. Terapie může také pomoci ženskému tělu připravit se na porod, pomoci s problémy s bolestmi pánve, páteře, dělohy, vysokého krevního tlaku, nedostatečného imunitního systému, únavy či bolestmi hlavy.
Poporodní péče o miminko
Mnoho problémů, které se objevují později v životě malých či větších pacientů se vztahují právě k nevyřešeným porodním traumatům (císařský řez nebo porod kleštěmi). To pak může souviset s problémy chování nebo učením, které se vyskytují u dětí v pozdějším věku. Problémem je například komprese hlavičky, která vzniká při porodu při průchodu porodním kanálem, což pak ovlivňuje postavení kraniálních kostí hlavy. Komprese je způsobena měkkostí kraniálních kostí u dětí, které jsou sice uzpůsobené k snadnějšímu průchodu kanálem, ale ne vždy se pak vrátí do původních pozic a důsledkem mohou být jejich různé problémy.
Síla léčivého doteku
Když se miminko cítí v bezpečí a je milováno, tak se může postupně začít uvolňovat. Bloky jsou terapeutem uvolněny a vyváženy a miminko se více, zcela otevře životu. Citlivý, soucitný terapeut nalezne ty oblasti, které potřebují uvolnění a chtějí vyrovnat. Jemné dotekové techniky pomáhají k uvolnění komprese v dané oblasti a souvisejících emocí. Tělo dítěte pak může začít konečně relaxovat.
Kraniosakrální terapie je schopna léčit děti všech věkových kategorií od miminek, batolat, starších dětí s různými druhy problémů.
Rodina není jenom skupina jednotlivců s vlastními potřebami, je to také vzájemně závislý celek. Když tedy jeden člen rodiny trpí, nějakým způsobem to ovlivňuje celou rodinu. To platí zejména pro kojence a děti. Když je miminku pomáháno kraniosakrální terapií, upevňuje se pouto s matkou a zároveň také s otcem a sourozenci.
Kranio pomáhá celé rodině lépe se harmonizovat a fungovat. Z tohoto důvodu doporučujeme rodičům, aby vzali svá miminka na kranio co nejdříve.
Počátečním kontaktem s rodinným systémem je zpravidla dítě. Skutečně lze dosáhnout určitého zásadního pokroku v uvolnění raného traumatu, uzemnění a znovunastolení vztahových vazeb. Někdy se ukazuje, že počátečním problémem může být i narušená vazba matka-dítě, která vznikla vlivem traumatického porodu nebo jiné emocionální události v době těhotenství či po porodu. Podpůrná role partnera v raných fázích života dítěte není často dostatečně doceněna, a přitom má nesmírně důležitou podpůrnou a ochrannou roli – proto je také dobré podpořit v terapii otce.
Kraniosakrální terapie je schopna nabídnout trvalou podporu oběma „novým rodičům“ v období, kdy mají malé nebo i větší děti. Kraniosakrální terapie může být velmi užitečná i při porozumění rodinným vztahům, a to nejen vztahům mezi rodiči, ale také interakci mezi rodičem a dítětem. Toto období, kdy se mění celá rodinná dynamika, je zpravidla velmi náročné a může poukazovat rodičům na jejich témata z dětství a skrytá traumata. Proto je důležité vytvořit dostatečný prostor pro rodiče a podívat se společně i na témata, která mohou v tuto dobu vyvstat. Kranio může poskytnout cennou podporu pro celou rodinu v současnosti a pro nadcházející léta.
Práce ve vrstvách hlubinné imaginace je tou nejmocnější cestou k emocionálnímu uzdravení, růstu do zralosti a dosažení rovnováhy s vlastním pravým bytím. Je to cesta, jež nás vede k naší vlastní celistvosti. Je to směr k naší živosti. Jedná se o speciální techniku, která propojuje klasické kranio ošetření a vizualizaci. Na začátku terapie si stanovíte záměr, který nás bude celou cestu provázet. Následně si dopřejete zaslouženého odpočinku na lehátku, kde se Vám budu jako terapeut věnovat prostřednictvím krania. Poté se prostřednictvím vizualizací napojíme na Vaše vnitřní průvodce. Mohou se objevit v podobě zvířat, lidí, rostlin apod.
Příběh, který prožijete, Vám pomůže pochopit situace, které v životě zažíváte a průvodci k Vám začnou postupně promlouvat a odpovídat na Vaše otázky. Prostřednictvím kranio-imaginace objevíte své vnitřní zdroje, které povedou k Vašemu seberozvoji díky odpočinku a napojení se na Vaše vnitřní já. Rozvíjením otevřeného a přímého vztahu se svou hlubinnou imaginací se otevíráme této moudrosti, již je život obdařený. Setkávání se se svými průvodci pravidelně nás podporuje na léčebné cestě, která je nejen hluboká, ale rovněž velmi kreativní a rozvíjející. Tato cesta, kterou chápeme jako cestu života samotného nás provází evolucí nesčetných variant životních forem až k naší současné přítomnosti.
Každý druh fyzického kontaktu má na nás pozitivní a příjemný účinek. Masáž se používá se při chronických bolestech a bolestech a stažených oblastech, jako je ztuhlý krk a horní část zad, bolesti dolní části zad, napětí svalů nohou a bolavá ramena, nespavosti a problémů spojených se stresem. Navozuje stav relaxace, pohody, blaženosti a v některých případech až jemné euforie.
Hloubková masáž je typ masážní terapie, masáž hlubokých tkání zahrnuje použití silného tlaku a pomalých tahů k dosažení hlubších vrstev svalů a fascií. Podle hloubky použitých masážních pohybů se nervová zakončení stimulují nebo uklidňují; dochází k povolení napjatých a bolestivých svalů.
Thajská tradiční masáž je jedinečné uzdravující umění tradiční thajské medicíny. V této masáži zažívá úžasnou zkušenost nejen ten, kdo ji přijímá, ale i ten, co jí dává. Uvolňují se při ní energetické blokády, nastává hluboké léčení v přítomném okamžiku meditace.
Thajská tradiční masáž je holistickou terapií, kde je člověk léčen jako celek mentálního, emociálního, fyzického a spirituálního těla. Prvotním záměrem thajské masáže je znovunastolení a vybalancovaní energetického systému v těle, který je veden skrze energetické linie v těle. Tyto energetické linie nejsou viditelné mnoha lidmi, ale je možné je cítit.
Thajská masáž byla vždy velmi propojena s buddhistickou meditační praxí. Správně praktikovaná masáž je intuitivní, zaměřená na pacientovy potřeby, kdy energie terapeuta vychází ze srdce a je vedena milující laskavostí (Metta).
Pokud by vás thajská masáž zaujala a chtěli byste se jí naučit, můžete se přihlásit do jednodenního i vícedenního kurzu, kde vás naučím její základní techniky.
Somatické prožívání je terapeutický přístup k traumatizující události, která využívá uvědomování si vlastního těla. Tato technika je výsledkem více než 40 let pozorování, zkoumání a praxe biologa Dr. Petera Levina a pozitivně pomáhá lidem na celém světě. Tento přístup je založen na tom, že člověk má přirozenou schopnost překonat a zpracovat následky traumatu. Obnovuje zdravou seberegulaci a vrací traumatizovaným jedincům pocit živosti, uvolnění a celistvosti.
V podstatě jde o postupné uvolnění traumatické energie ze systému a o dokončení nedokončených cyklů instinktivních reakcí útoku, útěku či zmrznutí. Nashromážděná traumatická energie vzniká, resp. zůstává jako zbytková, právě v okamžiku, když nemohou být z jakéhokoli důvodu dokončeny obranné reakce na situaci, která je pro nás subjektivně ohrožující a zahlcující. Pokud se cyklus obranné reakce nedokončí a tato energie se nevybije, zůstává i nadále v našem těle a nervovém systému a je schopná vyvolávat ty nejbizarnější příznaky a obtíže u jinak psychicky a fyzicky zdravých lidí, jak bezprostředně po události, tak i několik měsíců nebo dokonce let poté. Postižení lidé pak často zbytečně končí v lepším případě u psychoterapeuta a v horším, na psychofarmakách, která jsou schopna potlačením příznaků situaci dočasně zlepšit, avšak neřeší příčinu.
Maminka a tatínek jsou pro dítě prvotním obrazem světa. Pokud vnímá bezpečí a lásku, pak se bude celý další život odvíjet podle toho. Je to právě domov, který slouží dítěti jako útočiště a něco trvalého, jistého a stálého. Útočiště plné bezpečí, podpory, lásky a sounáležitosti. To v něm posiluje představu přátelského světa, ve kterém je plně přijímáno a viděno.
Mnozí z nás se však v nejranějším dětství setkali s celou řadou traumat, která velmi ovlivnila další život – těžký porod, špatný bonding (poporodní připoutání), brzké oddělení miminka, nechtěné dítě, nepřijetí pohlaví dítěte, těžký rozvod rodičů, nepřítomný rodič, nedostatek času rodičů, domácí násilí, nedostatek pochopení, podmíněná láska – vysoké nároky rodičů, neúměrná samota dítěte a jiné nerespektování a zanedbávání potřeb dítěte.
Tato raná zkušenost s námi jde celým životem a má vliv na všechny jeho aspekty. Odráží se nám ve vztazích a v našem postoji ke světu, v sebehodnocení v pracovní oblasti. Dítě v nás čeká, až někdo přijde a poskytne mu to, co potřebuje – pochopení, přijetí, dotek či lásku.
V této terapii neklademe důraz na logické rozebírání, ale na prožitkovou zkušenost, kdy se klient opět stane malým dítětem a má možnost si doplnit lásku a přijetí maminkou, tatínkem či oběma rodiči.
Ájurvéda je mnohými učenci považována za nejstarší léčebnou vědu. V sanskrtu ájurvéda znamená „věda o životě“. Principy mnoha přírodních léčebných systémů mají své kořeny v ájurvédě, včetně homeopatie a terapie polaritou.
Ájurvéda klade velký důraz na prevenci a podporuje udržování zdraví prostřednictvím důsledné péče o rovnováhu v životě, správného myšlení, stravy, životního stylu a užívání bylin. Znalost ájurvédy umožňuje pochopit, jak vytvořit rovnováhu těla, mysli a vědomí podle vlastní individuální konstituce a jak změnit životní styl, aby se tato rovnováha nastolovala a udržovala.
Ájurvéda rozlišuje tři základní typy energií neboli funkčních principů, které jsou přítomny v každém a ve všem. Protože v češtině neexistují jednotná slova, která by tyto pojmy vyjadřovala, používáme původní sanskrtská slova vata, pitta a kapha. Tyto principy lze vztáhnout k základní biologii těla. Abychom se naučili udržovat rovnováhu těla, mysli a vědomí, je třeba pochopit, jak spolu vata, pitta a kapha spolupracují.
Ájurvédské zdravotní konzultace začínají celkovým obrazem vašeho zdraví (tělo, mysl a duch). Odejdete s doporučeními, co a jak jíst, jaký je váš denní režim, poznáte ájurvédské byliny a procedury, aromaterapii, meditaci, mantry, energetické léčení, jógové ásany a mnoho dalšího. Jedná se o skutečnou holistickou praxi, která vám pomůže najít větší rovnováhu. Cílem našich konzultací bude ukázat vám nasměrování, abyste se mohli stát svým vlastním léčitelem a zlepšit své zdraví.